Објавено на:

Захарова удри по литвански министер: Русофобијата му е во крвта, неговите предци биле нацисти!

t

Портпаролката на руското МНР Марија Захарова изјави дека предците на литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис соработувале со нацистите, нарекувајќи го повикот на министерот за промена на власта во Русија обид за мешање во внатрешните работи и уништување на остатоците од билатералните односи.


„И да видиме кои се овие луѓе… во кои русофобијата е едноставно во крвта, очигледно е наследена… Можам многу да кажам за режимот Ландсбергис, таму има цела династија. Доволно е да се потсетиме на великанот -дедо на шефот на литванското Министерство за надворешни работи“, рече таа за време на брифингот.


Предокот на литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис, Витаутас Ландсбергис-Зиемкалнис, стана министер за комунални услуги во владата што соработуваше со нацистите во 1941 година и беше директно вклучена во создавањето на концентрациони логори, вклучително и во Каунас, објасни Захарова.


Таа додаде дека Витаутас Ландсбергис-Зиемкалнис исто така соработувал со нацистичката тајна полиција Гестапо, а по војната побегнал во Австралија. Тој се вратил во СССР во 1959 година, откако на советските безбедносни агенции им пренел информации за други бегалци нацисти.


„Семејните традиции на приспособливост и промена на политичката позиција ги продолжи дедото на шефот на литванското Министерство за надворешни работи, професор на Филхармониското друштво Вилнус Витаутас Ландсбергис, кој активно соработуваше со тајните служби на СССР и, по нивна препорака, беше идентификуван како водач на движењето на литванската интелигенција за поддршка на перестројката… По волја на Ландсбергис, оваа структура се претвори во сепаратистичко движење за отцепување на Литванија од СССР“, додаде Захарова.


Претходно, Литванија и Летонија најавија дека ќе го намалат нивото на дипломатските односи со Русија со отповикување на нивните амбасадори од Москва, додека руските претставници треба да ги напуштат Рига и Вилнус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: ЕУ покажа разбирање, Македонија мора да…

Имплементацијата на билатералниот договор меѓу Софија и…

Захарова: Смртната казна е јасен пример за…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…

Захарова: Се подготвува уште една провокација на…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Захарова вели: Преговори со Украина во моментов…

Москва е благодарна на Турција за нејзиниот…

Захарова: Западот е виновен за глобалната закана…

Русија ги отфрли обвинувањата дека нејзината инвазија…