Објавено на:

Захарова: Хиcтеријата во Белата куќа е поголема од кога било, англосаксонците сакаат вoјна по секоја цена

t

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, по повод испраќањето дополнителни американски сили во Полска и последните изјави на американски претставници, изјави дека хистеријата на Белата куќа никогаш не била поиндикативна.

Пентагон најави дека во блиска иднина ќе префрли уште 3.000 војници во Полска, а Џејк Саливан, советник на американскиот претседател за национална безбедност, рече дека Америка сè уште гледа знаци на ескалација на кризата околу Украина и наводна дополнителна акумулација на руски сили. на границата.


Тој исто така тврдеше дека Русија може да ја нападне Украина за време на Олимпијадата.

„Хистеријата во Белата куќа е поиндикативна од кога било. На англосаксонците им треба војна. По секоја цена. Провокации, дезинформации и закани – омилен метод за решавање на сопствените проблеми“, изјави Захарова за Спутник.

Таа додаде дека американската воено-политичка машина е подготвена повторно да ги надмине живите луѓе.

„Целиот свет гледа како се манифестираат милитаризмот и империјалните амбиции“, рече таа.

Во соопштението на руското Министерство за надворешни работи се наведува дека против Русија се води координирана информативна војна и дека западните медиуми шират неверодостојни информации за наводната руска „агресија“ врз Украина.

Како што беше наведено, светскиот информативен простор се соочи со невидена медиумска кампања на крајот на минатата и почетокот на оваа година, со цел да се убеди светот дека Русија подготвува инвазија на територијата на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…