Објавено на:

Захарова: Црна Гора е неспособна да се огради од деструктивната политика на Западот

t

Захарова за протерувањето на дипломат од Црна Гора: Подгорица слепо ја следи деструктивната линија на Западот.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, ја коментираше одлуката на Црна Гора за протерување руски дипломат, велејќи дека Москва во таа одлука ја гледа неподготвеноста и неспособноста на официјална Подгорица да се огради од политиката на слепо следење на деструктивна линија на Западот.

Како што рече, тоа слепо следење на западната политика е на штета на меѓународната безбедност и соработка, како и на сопствените национални интереси.

„Овој испад на црногорските власти го сметаме за уште една епизода од хибридната кампања што Западот и неговите сателити ја започнаа против Русија. Во ова ја гледаме неподготвеноста и неспособноста на официјална Подгорица да се оддалечи од политиката на слепо следење на ваква деструктивна линија – на штета на меѓународната безбедност и соработка, но и на сопствените национални интереси“, се вели во соопштението објавено на Захарова. од руското Министерство за надворешна политика.

Таа изјави и дека протерувањето на рускиот дипломат од Црна Гора е неосновано и без логика и дека Москва зад себе го остава правото на реплика. Таа додаде дека обидот да се оправда овој чекор во јавен коментар откри дека нема ниту логика во таа одлука ниту пак причина да се направи такво нешто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…

Думата утре ќе пресече: Новите ентитети ќе…

Доњецката и Луганската народна република, Запорожје и…

Думата разгледува конечно влегување на украинските региони…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, вети дека…