Објавено на:

Захарова ја “изруга” Анџелина Џоли: Популарноста работи за популизам – Наместо да тера ПР нека преговара за ослободување на цивилите од Азовстал

t

Две недели, како што правеа некогаш во Будионовск, киевските терористи држат цивили како заложници во Азовстал, спречувајќи ги да заминат, да ја напуштат локацијата на остатоците од борците Добробатов. – напиша портпаролкана на руското МНР, Марија зхарова на нејзиниот Телеграм канал.

Руското Министерство за одбрана постојано најавуваше хуманитарни коридори, гарантирајќи живот и помош на оние што заминаа.

Се вклучи ОН, се вклучи и Црвениот крст. Сега на целиот свет му е очигледно дека вооружените украински национални формации не ги ослободија луѓето таму. Западот и Киев не можат да излажат.

Захарова ја “изруга” Анџелина Џоли нарекувајќи ја нејзината посета на Л’вов “одмор” од кој ОН се оградиле, а таа тера смао запанед пропагандистички ПР.

Што прават генијалците на западниот ПР во овие услови за да го спречат јавното мислење за секунда да се сомнева во мејнстримот?

Најпромовираната претставничка на се во светот Анџелина Џоли ја водат во Л’вов. Толку е лесно да се продаде приказната на на лаик: „Светски познатата актерка се најде под ракетен оган во Украина“.

Таа е и амбасадор на добра волја, иако ОН побрзаа да ја отфрлат својата вмешаност во нејзиниот одмор во Лавов. Таа ги посети и сириските бегалци и африканските гладни луѓе. На ниту еден од нив, сепак, не му беше полесно од ова. Но, никој не е заинтересиран. Главната цел е постигната – вниманието на светскиот печат е свртено од Азовстал.

Ваквите обиди за „прекинување на агендата“ се многу лесни за читање, тие се наивни и примитивни. Логичкиот синџир е следен: популарноста треба да работи за популизам.

Тоа е разликата во менталитетот. Големиот руски уметник и јавна личност Јосиф Кобзон преговарал со терористите на Дубровка и ги извадил децата од таму, не лажни, туку навистина ризикувајќи го својот живот. Американските ѕвезди, пак, знаат само да ПР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Макрон е смешен и води дволична…

Русија денеска го прекори Емануел Макрон затоа…

Захарова: ЕУ покажа разбирање, Македонија мора да…

Имплементацијата на билатералниот договор меѓу Софија и…

Захарова: Смртната казна е јасен пример за…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…

Захарова: Се подготвува уште една провокација на…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Захарова вели: Преговори со Украина во моментов…

Москва е благодарна на Турција за нејзиниот…