Објавено на:

Захарова pacпали по Американците: Вие сте paзбојници, yбиjци и cилyвaчи

t

Изјавите на американскиот државен секретар Ентони Блинкен за улогата на Русија во Казахстан се детски приказни и очај поради недостиг на аргументи, изјави порпаролката на руското МНР, Марија Захарова.

„Рековте дека тоа е русофобија. Јас мислам дека тоа е очај и недостаток на аргументи. Или очај поради недостаток на аргументи. Видете, во ситуација кога американските претставници сега се прашуваат за Казахстан, тие се јавно се прават изненадени. Не знам што да кажам. Погледнете ги овие детски муабети и глупости за кои зборуваат“, рече Захарова во живо на каналот „Соловјев“ на Јутјуб во живо, пренесува Риа Новости.


Американскиот државен секретар Ентони Блинкен претходно изјави дека САД се загрижени за настаните во Казахстан, но дека веруваат дека оваа земја може сама да се бори без помош на Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ).

„Една лекција од минатото, кога Русите ќе влезат во вашата куќа, може да биде тешко да ги натерате да заминат“, рече Блинкен, мислејќи на улогата на ОДКБ во решавањето на кризата во Казахстан.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека Блинкен зборувал за настаните во Казахстан на за него својствен груб начин.

„Ако Ентони Блинкен толку многу ги сака часовите по историја, тогаш имајте го на ум следново: кога Американците се во вашата куќа, може да биде тешко да останете живи, да не бидете ограбени или силувани“, соопшти руското министерство, пренесува РИА Новости.

Протестите во Казахстан, каде во моментов е на сила вонредната состојба, избувнаа на 2 јануари во регионот Мангистау поради скокот на цените на горивото, за подоцна да се рашират во повеќе градови, вклучително и Алма-Ата, и ескалираа во масовни немири и грабежи.

Според казахстанското Министерство за внатрешни работи, во судирите меѓу учесниците на протестот и војската и полицијата загинале 26 лица, се проценува дека повеќе од 1.000 луѓе се повредени, а околу 3.000 се уапсени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неверојатно: Девојче прeживеа ноќ во силна снежна…

Десетгодишно девојче преживеа ноќ во силна снежна…

Платеници нeoнацисти од САД пристигнаа на украинскиот…

Поранешни американски војници со наводни неонацистички врски…

Вашингтон доби јасна порака: Заборавете на Украина…

САД треба да го одложат пристапот на…

Американците експресно фaтени во лага откако објавија…

Кинеската амбасада во Русија соопшти дека изјавата…

Се очекува воена провоkaција врз Русија од…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…