Заѕвони ѕвоното на детска клиника: Излекувано уште едно дете од леукемија

t

Доказ дека леукемијата во детската воздраст се лекува е и денешното заминување од болницата на девојче кое девет месеци се лекувало од леукемија и успешно и без никакви последици го завршило лекувањето.

На 15 февруари се одбележува меѓународниот ден посветен на децата кои се борат со канцер, а во Македонија годишно од леукемија заболуваат од 30 до 40 деца. Најголемиот број од нив имаат акутна леукемија, која не може да се спречи и да се превенира.

Сепак, добро е тоа што, според статистиката, 90 отсто од децата болни од акутна лимфобластна леукемија успешно се излекувани, доколку болеста се открие навреме.
Доказ за ова е и тоа што на Универзитетската клиника за детски болести успешно е излекувано од леукемија едно девојче.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

АИРЛИЈА! СЕ ОТВАРА МАКЕДОНСКИ КЛУБ ВО БУГАРИЈА:…

Македонското меѓународно движење за човекови права со…

Бугари “има снемано”: До пладне во Македонија…

До пладне гласале само 15 "македонски Бугари"…

Ќе преземе ли некој нешто?! Никнува нов…

На 7 октомври во Охрид ќе се…

Егзодус на работна сила: Намален бројот на…

Бројот на работниците во индустријата во периодот…

Пендаровски на средба со албански пратеници: Односите…

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на…