Зајцев: Незамислива е војна меѓу Русија и Украина

t

Забележливо е затишје на контактната линија во Донбас, изјави заменик-портпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Алексеј Зајцев и подвлече дека Москва ја смета можноста за војна меѓу Русија и Украина за неприфатлива.

„Забележуваме затишје на контактната линија во Донбас. „Бројот на прекршувања на примирјето е намален во споредба со првите недели од јануари“, рече тој во Москва.


Дипломатот додаде дека за тоа сведочат и извештаите на специјалната мониторинг комисија на ОБСЕ.

Неколку пати изјавивме дека не планираме да нападнеме никого“, подвлече Зајцев.

Според него, дури и идејата за војна меѓу Русија и Украина е неприфатлива за Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…