За Бербок кинескиот претседател е диктатор…

t

Кинескиот претседател Си Џинпинг е „диктатор“ за кого успешното спроведување на воената одбрана во Украина би било „сигнал“, рече германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во интервју за американскиот канал Фокс њуз.

„Украина мора да победи во оваа војна“, рече таа, одговарајќи на прашање од водителот за тоа како го гледа крајот на украинскиот конфликт и замислувајќи ситуација во која тој ќе заврши со руска победа, која, според Бурбок, ќе биде „ знак за такви диктатори на овој мир како Си“.

Бербок, кој е во Соединетите Американски Држави како дел од работна посета, уште еднаш ги употреби заменките „ние“ кога зборуваше за директното влијание на Западот врз конфликтот во Украина.

Очигледно, министерот, спомнувајќи го претседателот на Народна Република Кина, мислел на ситуацијата околу Тајван, која значително се влоши по посетата на тогашниот претседател на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на островот на почетокот на август минатата година. Кина, која го смета островот за една од своите провинции, ја осуди посетата на Пелоси, гледајќи во овој чекор поддршката на САД за тајванскиот сепаратизам и одржа големи воени вежби.
Кина е најважниот трговски партнер на Германија. Во јули, германските власти објавија стратегија кон Кина, која повикува на „промена на пристапот“ кон НР Кина и дефинирање на нови параметри за соработка. Стратегијата има за цел да покаже начини и алатки со кои федералната влада може да соработува со Кина без да ги загрози начинот на живот, суверенитетот, просперитетот, безбедноста на Германија и нејзините партнерства со други земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите развија супериорна технологија, лансираа ракета на…

Ракетата ZK-2 I3, развиена од кинеската приватна…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…