За Бриесел тоа е нормално: Барањата на Софија ќе влезат во преговарачката рамка

t

Европската Унија прифати дел од билатералните барања на Бугарија да стојат во преговарачката рамка и смета дека тоа е нормално, јави дописничката на МИА од Брисел.

Во пресрет на состанок на лидерите на ЕУ и Западниот Балкан, кој ќе се одржи утре, дипломатите од земјите членки и од Советот интензивно ги брифираат новинарите денеска за прашањата што ќе бидат на маса на средбата, како визниот режим за Косово, кандидатскиот статус за Босна и Херцеговина, но доминираат оние поврзани со стартот на преговорите со Македонија, блокиран од Бугарија, што ја држи во заложништво и Албанија.

Висок дипломатски извор во ЕУ, добро запознаен со преговарачката рамка и францускиот предлог за надминување на спорот меѓу Скопје и Софија, денеска за МИА потврди дека билатералните прашања се дел од рамката и дека тоа е „нормално“.

– Билатералните прашања се дел од процесот на проширување – објасни овој дипломат на прашање на МИА.

Запрашан дали е нормално да се создава преседан со Македонија преку вклучувањето на билатерални барања на земја членка на ЕУ, дипломатот објасни дека „овој ризик постои“.

– Овој ризик постои и тоа некогаш е поважно од реформите. Тоа е дел од правилата, инаку не можеме да имаме хармонични односи. Предлогот кој е на маса се чини дека е тој околу кој може да се најде договор, никој не е задоволен ниту во Скопје, ниту во Софија – рече тој, додавајќи дека тоа за ЕУ е знак дека договорот е добар.

Лидерите на ЕУ и претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, го чекаат исходот од вечерашното гласање за доверба на бугарската Влада од страна на Парламентот во Софија, но сите го поздравија фактот што опозициската партија ГЕРБ најави дека ќе го поддржи договорот за преговарачката рамка, дури и да падне Кабинетот на премиерот Кирил Петков.

Вчера и државниот секретар за Европа на Франција, Клеман Бон, призна дека дел од билатералните барања на Бугарија се вклучени во францускиот предлог за преговарачката рамка, затоа што било потребно да се одговори на преокупациите на Софија.

За Европската Унија е важно во следните недели да испорача преговори со Македонија и со Албанија за да му даде кредибилитет на процесот на проширување кој тапка во место, посебно во момент кога ѝ се доделува статус на кандидат на Украина. Дипломатите во Брисел не се занимаваат со деталите од билатералниот спор меѓу Скопје и Софија и сакаат, речиси по секоја цена, да дадат зелено светло во следните денови, коментира друг дипломатски извор во Брисел.

Владина делегација, предводена од премиерот Димитар Ковачевски пристигнува попладнево во Брисел за да учествува на утрешниот состанок на лидерите на ЕУ и Западниот Балкан. Неизвесно е дали тој во име на Владата ќе ја прифати предложената преговарачка рамка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Избегнете ги: На овие скопски улици и…

ЦУКС известува дека во овие утрински часови…

Босна ја стигна Македонија, и таа ќе…

Европскиот комесар за соседска политика и преговори…

Рекордно висок бројот на смртни случаи од…

Бројот на смртни случаи од огнено оружје…

Германскиот претседател ќе се сретне со екипата…

Германскиот претседател Франк – Валтер Штајнмајер во…

Внимателно возете, слаб снег провејува на Стража,…

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…