За влакно избeгната трагедија: Деца во Прилеп ги смениле скретниците на пруга пред да помине воз

t

Детска игра во Прилеп можела да заврши со фатални последици. Три деца и смениле скретниците на пругата и одзеле предмети кои се користат за сигнализација, а катастрофата била избегната благодарение на навремена реакција на вработен во Македонски железници.

„На 23.02.2022 околу 19.30 часот, полициски службеници од ОВР Прилеп лишиле од слобода тројца малолетници од Прилеп. Тие се сомничат дека во периодот од 16.50 до 17.03 часот на Железничката станица во Прилеп ги промениле скретниците со кои се менува правецот на коловозната линија по која се движи возот и одзеле предмети кои се користат за сигнализација на возовите“, се вели во полицискиот билтен.


Тие додаваат:

Вработен во Железници тоа навреме го забележал и ги вратил елементите во првобитната положба за влез на возот кој се очекувал. За случајот бил запознаен Јавен обвинител и по негово целосно документирање ќе биде поднесена соодветна пријава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Гореше локомотива кај Кукуричани: Лугето го…

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна…

Педофил заврши зад решетки во Прилеп: Ја…

На 19.03.2022 во Прилеп од полициски службеници…

Го судат заради навреда кон Заев: Член…

Во вторникот во прилепскиот Основен суд започна…

Каменуван воз во Куманово – Се рабти…

На 14.03.2022 било пријавено дека во 21.25…

Страшна трагедија во Конго: Воз излета од…

Најмалку 60 луѓе загинаа откако товарен воз…