Објавено на:

За две години односите меѓу Косово и Израел се унапредени на сите нивоа

t

Претставничката на Косово во амбасадата во Израел, Инес Демири, потсети дека поминаа две години откако Косово отвори амбасада во таа земја.
Таа на Твитер напиша дека во изминатите две години односите меѓу Косово и Израел се подобрени на сите нивоа.

„Денеска ја одбележуваме втората годишнина од отворањето на нашата амбасада во Ерусалим. И покрај раната фаза на дипломатските односи, тоа беа исклучителни две години за подобрување на односите меѓу Косово и Израел на сите нивоа. Претстои многу повеќе во наредните години“, рече Демири.

Таа додаде и дека репрезентацијата на Косово на 25 март ќе се сретне со селекцијата на Израел во Тел Авив во рамките на квалификациите за Европското фудбалско првенство во 2024 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шок од косовски политичар: Во европскиот план…

Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Љумир…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Голем удар за Србија: Блинкен вели пет…

Американскиот државен секретар Антони Блинкен очекува дека…

Курти ги покани Србите во Косово да…

Косовскиот премиер Албин Курти ги повика Србите…

Србите џабе се бунат: Крајната цел на…

Претседателката на Косово, Вјоса Османи денеска разговараше…