За многу години: Денеска е летен Св.Никола

t

За многу години: Денеска е летен Св.Никола

Православните верници денеска го празнуваат мал или летен Свети Никола, денот кога моштите на светецот беа пренесени од Ликија во Бари. Овој ден се слави како мала слава.

Свети Никола се празнува во зима на 19 декември во спомен на смртта на светителот, а во лето на 22 мај, кога моштите на светителот биле пренесени во тогашниот православен Бари во Италија во 1087 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПИПЕРКИТЕ ЌЕ БИДАТ УНИШТЕНИ АКО СЕ ВРАТАТ…

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вчера…

Кремљ: Азербејџанскиот претседател му се извини на…

Војници од рускиот мировен контингент загинаа кога…

Груевски се обрати до членството: Заев и…

Деновиве Христијан Мицковски и раководството на партијата…

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има…

По повод синоќешната 79-годишнина од убиството на…

Прегазен малолетник велосипедист – Итно бил пренесен…

Велосипедист, малолетник е тешко повреден откако го…