За погребот на кралицата Турција ќе испорача 1,5 милиони цветови од ова цвеќе – побарувачката пораснала уште денот кога почина Елизабета

t

За погребот на кралицата Елизабета Втора, од Турција во Велика Британија ќе бидат доставени 1,5 милиони цветови од каранфил.

Веднаш по објавувањето на смртта на британската кралица Елизабета Втора, одгледувачите на каранфили во јужниот регион на Турција се обидоа да одговорат на барањата за погребот, пренесува ЕПА.

Според регионалните одгледувачи, побарувачката за каранфили, особено во Англија, е зголемена за речиси 90 проценти.

Смртта на британската кралица ја зголеми потребата од работници меѓу одгледувачите на цвеќе во овој регион на Турција, за да се испратат повеќе од 1,5 милиони цвеќиња за погребот на кралицата.

За побрз транспорт, производителите на цвеќиња испораката ја префрлија од копнен на многу побрзиот воздушен транспорт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…