Објавено на:

За првпат после повеќе од една година Кина пријави смртни случаи од Ковид-19

t

Кина ги пријави првите смртни случаи од Ковид-19 за повеќе од една година.

Кина објави два нови смртни случаи од Ковид-19 во саботата – нејзините први смртни случаи поврзани со вирусот од јануари 2021 година – додека земјата се бори со порастот на случаите на Омикрон.

Двата смртни случаи се случија во североисточната провинција Џилин, која е најтешко погодена за време на сегашниот бран, соопшти Националната здравствена комисија (НХЦ). Не беше наведено колку години имаат починатите пациенти или дали имале некои основни болести.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Три лица починаа, мал број на новозаразени…

Министерството за здравство информира дека во последните…

Германија нека мрзне: Русија го обнови главниот…

Планираните работи за одржување на гасоводот „Силата…

Добра вест: Нема починати од Ковид-19 во…

Од направени 735 тестови во последните 24…

Камала Харис ги осуди вознемирувачките потези на…

Американската потпретседателка Камала Харис ги осуди „вознемирувачките“…

Корона чао: Двоцифрен број на новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните…