Објавено на:

За првпат по шест децении се намалува населението на Кина: Експерти стравуваат дека е загрозена кинеската економија

t

Населението на Кина се намали минатата година за прв пат по шест децении, објави Заводот за статистика во Пекинг. Експертите сметаат дека ова е почеток на тренд кој ќе ја загрози кинеската економија.

На крајот на декември, најнаселената земја во светот имаше 1,411 милијарди жители, што е за околу 850.000 луѓе помалку од една година претходно. Родени се 9,56 милиони луѓе, а починале 10,41 милиони луѓе.

Минатата година во Кина се родени само 6,77 деца на илјада жители, што е историски ниска стапка, објави Заводот за статистика.

Така, Кина не успева да закрепне од десетгодишната политика „едно дете“ и бележи пад на населението за прв пат од 1960 и 1961 година. Потоа имаше ужасен глад во Кина како резултат на економските реформи на Мао познати како „Големиот скок напред“.

„Историска пресвртница“


Агенцијата Ројтерс веста за Кинеското биро за статистика ја оценува како „историска пресвртница за која се верува дека го означува почетокот на долгиот период на опаѓање на бројот на граѓани со далекусежни последици за економијата и светот“.

Веќе денес секој петти Кинез има над 60 години. Затоа, како што пренесува Ројтерс, многу кинески демографи велат дека Кина ќе стане стара земја пред да стане богата.

„Кинеската демографска перспектива е многу помрачна отколку што се очекуваше. Кина ќе мора да ја прилагоди својата социјална, економска, одбранбена и надворешна политика“, рече демографот Ји Фуксијан.

Тој смета дека намалувањето на работната сила ќе доведе до намалување на производството и натамошна инфлација во САД и Европа.

Индија ја престигна Кина


Експертите на Обединетите нации сега прогнозираат дека Кина ќе има дури 109 милиони луѓе помалку до 2050 година. Ова е трикратно намалување во однос на претходната прогноза дадена во 2019 година.

Настрана од политиката „едно дете“ што беше во сила од 1980 до 2015 година, експертите сметаат дека причината за намалувањето на населението е експлозијата во трошоците за домување, образование и здравствена заштита. Се додава дека строгите заклучувања поради пандемијата во претходните години дополнително ги вознемируваа младите парови.

Во 2021 година, Комунистичката партија им дозволи на паровите да имаат по три деца и воведе низа мерки за заштита на мајките и финансиска поддршка на младите семејства. Засега не дава резултати.

Се очекува оваа година Индија да ја престигне Кина како најнаселена земја во светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

(Фото) Магичен поглед и силна порака: Руски…

Специјалниот дописник новинската агенција „ТАСС“, космонаутот на…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Џипинг го испофали Путин: Благодарение на него…

Благодарение на раководството на рускиот претседател Владимир…

Во понеделник ќе се одлучува за замрзнување…

Задутре ќе се одлучува дали ќе се…