Објавено на:

Звучи како закана-Москва: Идејата за заплена на руски имоти може да доведе до нестабилност во Британија

t

Спроведувањето на идејата на британската министерка за надворешни работи Лиз Трас, која во вторник ќе стане премиер, да ги заплени замрзнатите руски средства може да доведе до бегство на инвеститорите и капиталот, како и до нестабилност во самото кралство, изјави Сергеј Бељаев, директор. на Вториот европски оддел на Министерството за надворешни работи на Русија во интервју за РИА Новости.

Претходно Трас објави дека британските власти ја разгледуваат можноста за конфискација на замрзнатите руски средства за да ги префрлат во Украина.

„Треба да се земе предвид и недостатокот на правна основа за таков чекор, кој, патем, британските адвокати веќе го препознаа, како и катастрофалните последици од таквите постапки за угледот и статусот на Обединетото Кралство како меѓународна финансиски центар“. Очигледно е дека секое политички мотивирано заплена на имот речиси неизбежно ќе предизвика странските инвеститори да избегаат од британската јурисдикција. Ако некој бил ограбен таму, каде се гаранциите дека нема да им го направат истото на другите?“, рече Белјаев.

Како што истакна дипломатот, таквата непромислена политика може да се претвори во „општествена експлозија, масовни протести и внатрешна политичка нестабилност во самата Британија“ за нејзините иницијатори.

По почетокот на руската специјална операција во Украина, западните земји воведоа серија остри санкции кон Русија, меѓу кои и замрзнување на околу половина од девизните резерви на земјата, кои изнесуваат околу 300 милијарди долари.

Во април, гувернерката на Банката на Русија, Елвира Набиулина, најави подготовка на тужби за оспорување на замрзнувањето на девизните резерви. Говорејќи за можноста за префрлање на замрзнатите финансии на Русија во Киев, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека САД и Европа, штом ќе го присвојат она што не им припаѓа, ќе ја изгубат довербата. Тој исто така истакна дека конфискацијата на имотот, санкциите против руските бизнисмени го демонстрираат падот на принципот на приватна сопственост на Запад и опасноста од водење бизнис таму.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Милотинова: Белград и Москва немаат интерес Македонија…

Ниту Белград ниту Москва немаат интерес Бугарија…

Бројот на загинати во пожарот во Москва…

Бројот на загинати во пожарот на плоштадот…

(Видео) Трагедија во Русија: Две лица загинаа…

Две лица загинаа во пожар во зграда…

Британското МНР: Никаква опрема – Мобилизираните Руси…

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот…

(Видео) Тодоровски од Москва ексклузивно за “Инфомакс”:…

Во денешната епизода на "Тешки муабети" ексклузивно…