Објавено на:

Зголемена можност за средба Путин – Зеленски: Истанбул е прифатлива локација за двете страни?

t

Украинскиот и рускиот претседател Володимир Зеленски и Владимир Путин најверојатно мировните преговори ќе ги водат во Турција.

Украинскиот преговарач Дејвид Арахамија истакна дека Зеленски е подготвен за средба во блиска иднина со Путин.


Претходно, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека преговорите помеѓу Русија и Украина не беа лесни, но главно е тоа што продолжуваат.

Тој додаде дека Русија би сакала да ги продолжи разговорите со Украина во соседна Белорусија, но Киев се спротивстави на идејата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков: Изјавите на Зеленски не покажуваат дали…

Украинското водство постојано дава контрадикторни изјави коишто…

Медведев: „Условите на Зеленски се категорични до…

Дмитриј Медведев изјави дека условите што ги…

Вучиќ вo недела ќе разговара со рускиот…

Српскиот претседател Александар Вучиќ в недела во…

Зеленски: Ситуацијата во Донбас e навистина многу…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја оквалификува ситуацијата…

Зеленски: На истокот дневно гинат по 100…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека во…