Здравствени експерти од САД: Откриени нови симптоми за сојот Омикрон

t

Инфекцијата со новата варијанта на корона вирусот омикрон се разликува по неколку симптоми од делта сојот, првенствено во тоа што инфицираните со омикрон не губат мирис и вкус, но сега научниците открија и нов симптом.

Здравствените експерти од Американскиот центар за контрола на болести наведуваат дека еден од симптомите на инфекција со сој омикрон може да биде бледа, сива или сина нијанса на ноктите, усните или кожата. Тие предупредуваат дека синкавата боја на кожата, усните и ноктите може да биде знак за ниско ниво на кислород, што е многу загрижувачко.

Иако се смета дека сојот омикрон се шири многу побрзо од претходно познатите варијанти на новиот корона вирус, студиите покажаа дека е поблаг од другите видови, а првите извештаи од Велика Британија откриваат дека ризикот од хоспитализација е 50 до 70 проценти помал отколку од инфекција со делта сојот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ги притискаат и Србија и Косово:…

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска…

Потоп: 65% од Американците сметаат дека Бајден…

Само 41 отсто од Американците ја одобруваат…

САД ја поздравуваат деескалацијата на реториката меѓу…

САД ги поздравуваат напорите на лидерите на…

Бајден одобри итен пакет помош од САД…

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека…

Кинезите со остра реакција до САД поради…

Кинеското Министерство за надворешни работи изрази силно…