Зекири ќе биде спроведен со полиција во Кривичен!

t

Судија на претходна постапка, од Кривичниот суд – Скопје, издаде наредба до надлежната полициска станица за спровод на Мухамет Зекири, кој денеска објави дека дава неотповиклива оставка од позицијата генерален секретар на Владата на Република Северна Македонија.

– По добивање на предлогот, во Законски предвидениот рок судија на претходна постапка, согласно одредбите од ЗКП издаде наредба до надлежната ПС за спровод на осомничениот и тоа на единствената адреса посочена во предлогот. Откако, осомничениот ќе биде изведен пред судијата и ќе се произнесе во однос на предлогот на Јавниот обвинител ќе биде изготвено решение за кое странките и јавноста ќе бидат благовремено известени, велат од Кривичен суд – Скопје.

Основното јавно за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК), до судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор против Мухамет Зекири заради постоење основано сомнение за сотрено кривично дело – Злоупотреба на службена положба и овластување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Никогаш нема да го признаеме независно Косово!…

Знам какви се емоциите на луѓето и…

(Видео) Груевски за новото сојузништво на Мицкоски…

Да заклучам…Три дена молчев на нападите од…

Вучиќ: Единствен виновник за ова што се…

Обраќање на Александар Вучиќ: Околу 2 часот…

Вучиќ: Еден од најтешките денови за Србија…

Обраќање на Александар Вучиќ: Еден од најтешките…

Полицијата ја презеде контролата во Косово, уапси…

Полицијата ја презеде контролата, уапси шестмина напаѓачи.…