Објавено на:

Зеленски: Апсурдно е Русија да претседава со Советот за безбедност на Обединетите нации

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека е апсурдно што Русија го презеде претседателството со Советот за безбедност на Обединетите нации на еден месец.

„За жал, имаме некои очигледно апсурдни и деструктивни вести“, рече Зеленски во вечерното видео обраќање, истакнувајќи дека петмесечно момче загина во денешното руско гранатирање.

Тој изјави дека, во исто време, Русија претседава со Советот за безбедност на ОН. Тоа е доказ за целосен колапс на таквите институции“, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

Полски дипломат: Русија стои позади мигрантската криза…

„Некој им помагага на илјадниците мигранти од…

Г-7 сака да ги забрани руските дијаманти

Групата од седум најголеми економии во светот…