Објавено на:

Зеленски: Бранителите на Северодоњецк ѝ нанесуваат големи загуби на Русија

t

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска изјави дека бранителите на градот Северодоњецк им нанесуваат големи загуби на руските војници во битката, која, според него, била многу жестока и тешка.

„На многу начини, судбината на Донбас се решава токму таму“, рече Зеленски во видео-обраќање, пренесува „Ројтерс“.

Претходно се огласи и регионалниот гувернер на областа Луганск, Сергеј Гајдаи, кој изјави дека руските сили контролираат поголем дел од стратешкиот украински град Северодонецк и силно го гранатираат градот Лисичанск, предизвикувајќи голема штета.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…