Објавено на:

Зеленски во недела ќе се приклучи на онлајн самитот на лидерите на Г7

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски в недела на онлајн самитот ќе им се придружи на лидерите на Г7 за да разговараат за ситуацијата во Украина, изјави денеска портпаролот на германската Влада, пренесе ДПА.

Самитот се одржува на историски ден, рече портпаролот, додека на 8 мај нациите ширум светот го слават крајот на Втората светска војна во Европа и крајот на националсоцијализмот.

Групата Г7 ги вклучува Велика Британија, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Канада и САД. Во моментов претседавач е Германија, појаснува ДПА.

Покрај кризата во Украина, веројатно ќе се разговара и за други теми, иако не беа веднаш достапни дополнителни детали – вклучувајќи го и точниот тајминг на состанокот.

Германскиот канцелар Олаф Шолц, исто така, по повод годишнината од крајот на Втората светска војна в недела требаше да одржи телевизиски говор со фокус на војната во Украина, најави неговиот портпарол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…