Зеленски во ТВ обраќање апелираше до граѓаните да не паничат

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска ги повика граѓаните на смиреност во однос на заканата од можен напад од Русија.

Тој рече дека се работи на организирање средба на која ќе се сретне со лидерите на Руската Федерација, Франција и Германија, пренесува Ројтерс.


Во телевизиско обраќање до украинската јавност, Зеленски рече дека овонеделното повлекување на дипломатскиот персонал од западните амбасади во Киев не е сигнал дека воената ескалација со Русија е неизбежна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина “се спука” со Сирија заради признавањето…

Министерството за надворешни работи на Украина објави…

Бајден: САД и НАТО ќе ја поддржуваат…

САД и НАТО ќе ја поддржуваат Украина…

,,Третата светска војна е веќе почната”

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, изјави…

Адмирал Мајкл Хјуит: Санкциите сами од себе…

„Знам дека цената на горивото во Русија…

Сега Украина ќе напаѓа? Ќе ги вратиме…

Украина воено ќе ги врати своите територии,…