Објавено на:

Зеленски ги забрани проруските партии: Ограничени активности за 11 политички организации

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски најави ограничувања на активностите на 11 политички партии во државата, од кои некои се обвинети за врски со Русија.

Во своето видео обраќање, Зеленски наведе неколку имиња на партии, меѓу кои и Опозициската платформа – За живот, една од најголемите проруски партии со претставници во украинскиот парламент, јави Би-Би-Си.

Други партии кои се соочуваат со ограничувања ќе ги вклучуваат Опозицискиот блок, Шариева партија, Наша, Левата опозиција, Сојузот на левите сили, Државата, Прогресивната социјалистичка партија на Украина и Социјалисти и „Блок на Владимир Салд“.

Како што беше најавено, украинското Министерство за правда веднаш ќе реагира за да се имплементира забраната, која според Зеленски ќе биде на сила се додека трае воената состојба.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Целта на Северна Кореја е да стане…

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун повторно се…

Ковачевски: Мојата енергетска визија е да бидеме…

„Мојата енергетска визија е да бидеме европски…

Петти конгрес на ДОМ: Морачанин единствен кандидат…

Демократската обнова на Македонија денеска треба да…

Ќе се унапредуваат билатералните односи: Османи во…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска…

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава…

Неуништлив народ на неуништлива земја! Денес го…