Зеленски гo мобилизира резервниот состав на војcката

t

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека во моментов нема потреба од општа мобилизација.
Потребно е комплетирање на армијата и затоа се објавува повик за резервисти.

Зеленски додаде дека потпишал указ со кој повикува резервисти во посебен период. Станува збор за граѓани кои се запишани во оперативната резерва.


Како што рече, наскоро во Украина ќе бидат организирани кампови за обука на резервисти за територијална одбрана .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…

Зеленски: Ѝ го скршивме ,,рбетот” на руската…

МУкраинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата…

Бомба од Русија: Азовците ќе се разменуваат…

Русија ќе ја проучува можноста за размена…