Објавено на:

Зеленски го осуди НАТО: Толку сте слаби, веројатно нема да успеете да ги заштитите ни своите членки во случај на напад!

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот го осуди НАТО, продолжувајќи ја неговата критика за алијансата по нападот на Русија, тврдејќи дека воениот блок предводен од САД не е посветен на клаузулата за колективна одбрана од член 5.

Говорејќи во видео обраќање, украинскиот лидер тврди дека написот за заемна одбрана никогаш не изгледал „толку слаб како што е денес“. Тој тврдеше дека НАТО најверојатно нема да успее да ги заштити своите членки доколку некој биде нападнат од противник, како што е Русија.

НАТО одби да испрати војници директно да ја бранат Украина, бидејќи таа не е дел од воената алијанса и предупреди дека нејзиното учество ќе доведе до директна конфронтација со Русија. Зеленски, сепак, посочи дека блокот ќе одговори „на ист начин“ доколку Русија нападне земја-членка.

Лидерите од земјите на НАТО постојано отфрлаа какви било сугестии дека не се посветени на клаузулата од членот 5 што гарантира заемна одбрана меѓу земјите-членки. Говорејќи во Литванија минатата недела, американскиот државен секретар Антони Блинкен ја опиша посветеноста на Америка кон членот 5 како „света“.

Последната критика од Зеленски дојде кога украинскиот лидер навидум призна дека неговата земја никогаш нема да се приклучи на НАТО, наведувајќи дека неговите граѓани „сфатиле“ дека нема да им биде дозволено да бидат дел од алијансата.

„Со години го слушаме спротивното, отворени врати, но не е“, рече Зеленски во својот говор, очигледно прифаќајќи едно од барањата на Русија пред воениот напад врз Украина. „Нашиот народ го разбира ова и ние почнуваме да сметаме на нашата сопствена сила“, додаде украинскиот лидер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Брнабиќ: Србија не е неутрална, ја осудуваме…

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека на…