Објавено на:

Зеленски го покани Илон Маск да ја посети Украина: Со свои очи да види што се случува

t

Американскиот бизнисмен и сопственик на Твитер, Илон Маск треба да ја посети Украина за да предложи начини за излез од конфликтот, рече Володимир Зеленски.


„Дојдете во Украина и ќе видите со свои очи што се случува, без понатамошно одложување“, рече Зеленски на настанот организиран од Њујорк Тајмс.
Според Зеленски, дури по таква посета треба да се зборува за тоа како да се реши конфликтот, кој го започнал и кога може да заврши.

Зеленски истакна дека благодарение на Интернет-уредите Starlink обезбедени од Маск, многу работи функционираат во земјата. „Се чини дека Илон почна да се предомислува“, рече Зеленски.
„Не знам, можеби некој влијае на него, или тој самиот носи одлуки“, додаде тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Разрешен министерот за одбрана на Украина

Алексеј Резников повеќе не е министер за…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Зеленски “зачистува”: Им одземал државјанство на неколку…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го…