Објавено на:

Зеленски го покани кинескиот претседател да ја посети Украина

t

Украинскиот претседател Владимир Зеленски го повика кинескиот претседател Си Џинпинг да ја посети Украина и истакна дека победата на неговата земја во војната со Русија во голема мера зависи од помошта која доаѓа од САД и западните сојузници.

Зеленски го посети северниот регион Суми и на тој начин ја продолжи турнејата низ делови од земјата кои претрпеа поголеми штети од руската агресија, а во интервју за АП, чии новинари го следеа Зеленски на ова патување, тој го покани кинескиот претседател Си Џинпинг да ја посети Украина.

„Подготвени сме да го видиме овде. Сакам да разговарам со него. Имав контакт со него пред руската агресија, но цела оваа година, повеќе од една година, не разговаравме“, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД нема да ѝ испорача тактички ракетни…

Советникот за национална безбедност на Белата куќа,…

Ванг ЈИ го потврди стратешкото партнерство на…

Посетата ја потврди стабилноста, соработката и независноста…

Украина бара дипломатско решение со Полска и…

Украина денеска се согласи да го лиценцира…

Зеленски до Трамп: Кажи го твојот мировен…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побарат од екс…

УЕФА ја казни Украина пред натпреварот со…

Парична казна во износ од 33.000 евра,…