Објавено на:

Зеленски го покани Путин: Да седнеме на преговарачка маса

t

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го покани претседателот на како што вели тој земјата агресор – Русија, Владимир Путин да седне на преговарачка маса.

Ова го изјави во видео порака.


„Сакам уште еднаш да апелирам до претседателот на Руската Федерација. Борбите се водат низ цела Украина. Ајде да седнеме на преговарачка маса. Да ги запреме смртните случаи“, рече Зеленски.

Ова не е само руска инвазија на Украина, ова е почеток на војната против Европа, рече претседателот.

„Против основните човекови права во Европа. Наспроти сите правила на соживот на континентот. Наспроти фактот што европските држави одбиваат да се делат, тоа е да се делат границите на сила.

Украинските градови втор ден по ред се под ракетни и бомбашки напади. Тенковите колони и воздушните напади се што е можно повеќе слични на она што Европа го гледа долго време – за време на Втората светска војна и она што го рече „никогаш повеќе“. Но, еве го. Повторно има. Сега. Во 2022, 75 години по завршувањето на Втората светска војна“, рече шефот на државата.

И покрај санкциите, руските тенкови сè уште пукаат врз станбени згради, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Прекинати преговорите меѓу Русија и Украина

Мировните преговори меѓу Москва и Киев во…

СОНК и МОН преговараат зад затворени врати:…

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура…

По одлуката на Цариград: МПЦ-ОА најави дека…

МПЦ-ОА се враќа во канонско единство со…

СОНК и МОН ги продолжија преговорите за…

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура…

Зеленски се предомисли: Не се сите мостови…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека се уште е…