Објавено на:

Зеленски го смени клучниот генерал од позиција во украинската армија: Кого назначи на негово место и зошто?

t

Зеленски го смени генерал-полковник Пављук, командант на операцијата на украинските трупи во Донбас и на оваа функција го назначи својот заменик генерал-мајор Москаљев. Пављук беше назначен за шеф на воената администрација во Киев.

Јасно е дека Пављук беше отстранет од командата на трупите во одговорниот сектор поради неуспехот на одбранбената операција, предавањето на позициите и градовите и непреземање мерки за ослободување на еден од најважните индустриски центри на Украина – Мариупол. – пишува Спутник Србија.

Министерството за одбрана на Украина и Генералштабот на вооружените сили на Украина немаше да дозволат смена на клучното лице кое раководи со операцијата во Донбас во екот на воените дејствија, доколку раководството на земјата целосно не ја изгубеше довербата во него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…

(Видео) Се додека сте живи постои силен…

По враќањето од фронтот на југот на…

Зеленски со тајни наредби од Западот: Еве…

Економските штети што овие европски земји ги…