Објавено на:

Зеленски го уапси украинскиот опозициски лидер Медведчук – Бил проруски настроен, избегал од домашен притвор

t

Зеленски тврди дека е уапсен украинскиот проруски опозициски лидер Виктор Медведчук.

Киев претходно го обвини Медведчук за предавство, но тој наводно избегнал домашен притвор.


Москва допрва треба да го потврди апсењето.

Медведлук е украински адвокат, деловен олигарх и политичар. Тој е претседател на проруската политичка организација Украински избор и противник за пристапување на Украина во Европската унија.

Од 1997 до 2002 година Медведчук беше пратеник во украинскиот парламент.

Медведчук служеше помеѓу 2002 и 2005 година како шеф на кабинетот на поранешниот украински претседател Леонид Кучма. По ова тој беше отсутен од националната политика до 2018 година.

Во ноември 2018 година, Медведчук беше избран за претседател на политичкиот совет на политичката партија За живот, која подоцна се спои во партијата Опозициска платформа – За живот. На украинските парламентарни избори во 2019 година, партијата освои 37 места на националната партиска листа и шест места во изборната единица. Бидејќи се пласираше на третото место на изборната листа за 2019 година на Опозициската платформа – за живот, Медведчук беше избран во парламентот.

На 19 февруари 2021 година, Советот за национална безбедност и одбрана на Украина ги вклучи Медведчук и неговата сопруга Оксана Марченко на листата на украински санкции, поради наводно финансирање тероризам. На 11 мај 2021 година, главниот обвинител на Украина го обвини Медведчук за предавство и обид за грабеж на националните ресурси на Крим (кој беше анектиран од Русија, но останува меѓународно признат како украински). Куќниот притвор на Медведчук започна на 13 мај 2021 година.

Медведчук го избегна овој домашен притвор на 28 февруари 2022 година, четири дена по руската инвазија на Украина во 2022 година и исчезна.На 8 март 2022 година тој беше лишен од функцијата копретседател на Опозициската платформа – доживотно.На 12 април 2022 година, Медведчук беше уапсен од украинските власти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: На истокот дневно гинат по 100…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека во…

Путин до Зеленски: Ако продолжите вака Украина…

Путин ја нарече тешка одлуката за специјална…

Зеленски: Сигурен сум дека наскоро ќе можам…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во нова видео…

(Видео) Зеленски се обрати на митинзите за…

Митинзи против руската агресија се одржаа во…

Анонимус: Од руската служба за безбедност протекоа…

Информациите за планиран атентат на украинскиот претседател…