Објавено на:

Зеленски даде наредба: Милион војници да тргнат во контраофанзива

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од неговите воени команданти да направат планови за изградба на борбена група од милион војници вооружени со западно оружје за ослободување на окупираните територии на југот на Украина, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников.

Зеленски издаде наредба до армијата да ги ослободи окупираните области долж украинскиот брег на Црното Море, кои се од витално значење за економијата на земјата, рече Резников во интервју за British Ties, пренесува Индекс.

„Ние разбираме дека, политички гледано, тоа е неопходно за нашата земја. Претседателот му нареди на началникот на Генералштабот да подготви планови. После тоа, главниот персонал ќе си ја заврши домашната задача и ќе каже: „Еве што ни треба за да ја постигнеме таа цел“, рече Олексеј Резников.

Украинскиот министер за одбрана рече дека им пишува писма на колегите во сојузничките земји, во кои ќе објасни зошто им е потребно толку големо количество оружје. После тоа се чекаат политички одлуки“, рече Резников.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Како Европа ги згрижи украинските бегалци? Сè…

Украинските бегалци сѐ повеќе се мета на…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…