Објавено на:

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не ги повлече војниците

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за какви било мировни преговори со Москва без претходно повлекување на руските трупи од територијата на Украина.

„Луѓето кои секојдневно убиваат, силуваат и пукаат во нашите градови со крстосувачки ракети не можат да сакаат мир. Прво треба да ја напуштат нашата територија, па ќе видиме“, рече тој.

На прес-конференцијата одржана во Лвов во западниот дел на Украина Зеленски предупреди дека „не треба да и се верува на Русија”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западот сака да ја распарчи Русија и…

Западните земји отворено повикуваат на распарчување на…

Кина апелира Русија и Украина да не…

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, во денешниот…

Ковачевски од ОН: Русија да се повлече…

Се наоѓаме пред голем предизвик, не очекува…

Вучиќ дециден: Србија нема да гласа за…

Претседателот на Србија Александар Вучиќ за српските…

Денот Д: Русија може да разгледа закон…

Советот на Руската Федерацијата може да разгледа…