Објавено на:

Зеленски дециден: Случувањата во Буча се геноцид!

t

„Ова е геноцид“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски откако се појавија слики од тела на цивили расфрлани по улиците на Буча, северозападно од главниот град Киев.

За време на гостувањето во „Face the Nation“ на CBS News, на прашањето дали Русија врши геноцид во Украина, Зеленски одговори: „Навистина. Ова е геноцид“.

– Елиминација на целиот народ и нација. Ние сме граѓани на Украина. Имаме повеќе од 100 националности. Станува збор за уништување и истребување на сите овие националности. Украина не сака да биде потчинета на политиката на Руската Федерација, рече Зеленски, додавајќи дека тоа е „причината зошто нè уништуваат и истребуваат“.

– Ова се случува во Европа на 21 век. Значи, ова е тортура на целата нација – рече претседателот на Украина.

Потсетуваме дека телата на најмалку 20 цивили биле пронајдени на улиците на Буча по повлекувањето на руските сили од таа област, покажуваат фотографиите кои во саботата ги објави AFP.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Џонсон повторно во Украина: Ја посети…

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон пристигна во…

Огромна благодарност од Буча до Кавадарци и…

Од украинската општина Буча се заблагодарија на…

Кавадарци се збратими со Буча! Јанчев подготвува…

Кавадарци се збратими со Буча, еден од…

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…