Објавено на:

Зеленски: Догодина Евровизија ќе се одржи во Мариупол! 

t

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски веднаш по победата на Украина на Евровизија најави дека ќе дадат се од себе наредна година манифестацијата да се одржи во Мариупол.

-Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа!

Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.Ќе дадеме се од себе да бидеме домаќини на учесниците и гостите на Евровизија во украински Мариупол.

Ослободен, мирен, повторно изграден!

Ви благодариме што победивте со оркестарот Калуш и на сите што гласаа за нас!

Сигурен сум дека нашиот победнички акорд во битката со непријателот не е далеку, напиша Зеленски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Домашниот есап на пазар не излегува ама…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски и претседателката…

Британија не ја исклучува можноста да испрати…

Британскиот министер за одбрана Бен Волас денеска…

Претрес во домот на украинскиот МВР кој…

Поранешниот министер за внатрешни работи на Украина,…

Киев да не се надева многу: Нема…

Брисел нема да вети дека ќе го…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…