Објавено на:

Зеленски: Догодина Евровизија ќе се одржи во Мариупол! 

t

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски веднаш по победата на Украина на Евровизија најави дека ќе дадат се од себе наредна година манифестацијата да се одржи во Мариупол.

-Нашата храброст го импресионира светот, нашата музика ја освојува Европа!

Следната година Украина ќе биде домаќин на Евровизија! По трет пат во својата историја. И верувам – не е последен.Ќе дадеме се од себе да бидеме домаќини на учесниците и гостите на Евровизија во украински Мариупол.

Ослободен, мирен, повторно изграден!

Ви благодариме што победивте со оркестарот Калуш и на сите што гласаа за нас!

Сигурен сум дека нашиот победнички акорд во битката со непријателот не е далеку, напиша Зеленски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно контра сите во ЕУ: Унгарија нема…

Унгарија не сака да испраќа муниција во…

Членките на ЕУ ќе ѝ испратат на…

Земјите од Европската Унија планираат да ѝ…

Украина очекува Кина со своето влијание врз…

Украина очекува Кина да го искористи своето…

Му текнало да се прошета: Од Кремљ…

Рускиот претседател Владимир Путин во последен момент…

Семејство од Мариупол го пречека Путин со…

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на…