Објавено на:

Зеленски до Г7: Пред зимата мора да заврши војната

t

Зеленски денеска им се обратил на лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Соединетите Држави преку видео врска, на вториот ден од тридневниот самит на Г7 во јужна Германија.

Зеленски во своето обраќање побарал системи за противвоздушна одбрана, повеќе санкции за Русија и безбедносни гаранции, изјавил европски претставник. Украинскиот претседател побарал и помош за извоз на житото од Украина и за обнова на земјата, изјави европски функционер кој сакал да остане анонимен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…