Објавено на:

Зеленски до НАТО: Ако ние не успееме, сите овие војници руски ќе бидат на вашите граници

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика американскиот колега Џо Бајден да пренесе силна и „корисна“ порака за руската инвазија на неговиот говор за состојбата на нацијата во вторникот, во ексклузивното интервју за Си-Ен-Ен и Ројтерс од бункерот во Киев во кој е тој водејќи го одговорот на неговата војска.

Во реткото интервју во вторникот попладне, Зеленски рече дека се додека продолжуваат нападите на Москва врз украинските градови, може да се постигне мал напредок во разговорите меѓу двете нации.„Треба да зборувате пред се. Сите мора да престанат да се борат и да се вратат назад до таа точка од каде што започна пред пет, шест дена“, рече Зеленски. „Важно е да престанеме да ги бомбардираме луѓето и потоа да продолжиме и да седнеме на преговарачка маса.


Запрашан дали чувствува дека Украина го губи времето разговарајќи со Русија, тој рече: „Ќе видиме“. Официјални лица од двете земји се сретнаа за прв пат во понеделникот од почетокот на руската инвазија минатата недела.


Пред говорот на Бајден во Конгресот во вторникот, Зеленски го повика претседателот да ги импресионира Американците итноста и импликациите од руската инвазија.


„Тој е еден од лидерите на светот и многу е важно народот на Соединетите Држави да разберат (дека) и покрај фактот дека војната е во Украина… тоа е [војна] за вредностите на демократијата, слобода“, рече Зеленски.


Зеленски ги повтори повиците до САД и НАТО да воспостават зона на забранети летови над Украина или да стават чизми на земја. „Веќе се обратив и (зборував) до некои западни лидери со ова барање, бидејќи верувам дека лидерите мора да ги поддржат демократските земји и тие треба да им помогнат“.


„Кога зборуваме за забранети летови (зони), гледаме назад во историјата… и тоа не значи дека треба да вовлечеме друга земја во војна. И, искрено, знаете, сите се вовлечени во војната сега“.
„Сум разговарал со Бајден многу пати“, рече Зеленски. „И јас им кажав многу пати дека Украина ќе се спротивстави и ќе се бори посилно од кој било друг, но сами против Русија нема да се справиме со тоа“.
„Затоа, ако некој сака да ни помогне, сите треба да дејствуваат брзо“, додаде Зеленски. „Ова е моментот.


Сојузниците на САД и НАТО и помогнаа на Украина со споделување на оружје, воена опрема и разузнавачки информации, а истовремено воведоа драматични санкции кон Русија. Но, алијансата досега јасно стави до знаење дека нема планови да испраќа војници во Украина, која не е членка на НАТО.


Зеленски, исто така, предвиде проблеми во земјите-членки на НАТО доколку Русија ја преземе контролата врз неговата земја. „Ако Украина не успее, тогаш сите овие војници ќе бидат на вашите граници, Полска, Литванија… и ќе се соочите со поголеми проблеми. Таму ќе има други провокации“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руски професор тврди: Војната во Украина е…

Алексеј Фененко, вонреден професор на Факултетот за…

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…