Објавено на:

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја вистината!

t

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш, Пол Макартни и Кендрик Ламар кои ќе имаат настап на фестивалот Гластонбери овој викенд, Володимир Зеленски се појави пред нив.

Видео порака од претседателот на Украина беше пуштена на големите екрани на The Other Stage (втората по големина сцена на британскиот фестивал) на ручек во петокот.

Зеленски го опиша Гластонбери како „најголема концентрација на слобода – и ве замолувам да го споделите ова чувство со сите чија слобода е нападната“.

„Проширете ја вистината“, рече тој, повикувајќи ги посетителите на фестивалот „да извршат притисок врз сите политичари што ги познавате да помогнат во враќањето на мирот во Украина. Времето е драгоцено и секој ден се мери со човечки животи. Колку повеќе луѓе ќе ни се придружат во одбраната на слободата и вистината, толку побрзо ќе заврши руската војна против Украина. Докажете дека слободата секогаш победува“.

По говорот, The Libertines излегоа на сцената, а фронтменот Пит Доерти почна да пее „Володимир Зеленскиј“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…