Објавено на:

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров е под нивна целосна контрола

t

Змискиот остров во Црното Море останува под контрола на флотата и воздухопловните сили на Русија, изјави за Спутник пратеникот на Државната дума на Русија од Крим, Алексеј Черњак.

„Нашите борци од силите за специјални операции на вооружените сили на Русија го ослободија Змискиот остров од украинските екстремисти, одбија неколку напади, обиди за симнување на украински војници, соборија значителен број авиони и беспилотни летала. „Понатамошниот остров останува под контрола на нашите ракети, флота и воздушни и вселенски сили“, рече Черњак.

Според него, откако западните земји и предале топовска и ракетна артилерија на Украина, била спроведена успешна операција на повлекување од островот со цел да се спасат животите на армијата.

„Тактиките за време на борбените операции можат да бидат различни. „За време на воената операција, Русија, пред сè, размислува да ги спаси животите на својата армија“, рече пратеникот од руската Дума.

Освен тоа, како што додава, сега никој во светот нема да може да ја обвини Русија дека вештачки предизвикува глад со блокирање на излезот на бродовите од украинските пристаништа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД со предупредување за Турција: Да не…

Соединетите Американски Држави ја предупредија Турција да…

Тонат санкциите: Русија нуди алтернатива на SWIFT…

Русија нуди SWIFT алтернатива на трговските партнери.…

Дури тогаш ќе биде лошо: Советник на…

Кримскиот мост, најголемата градба од ваков вид…

Украински генерал призна: Русите напредуваат во Донбас,…

Генералот Валериј Залужни, врховен командант на вооружените…