Објавено на:

Зеленски лаже? Русите тврдат дека Змискиот Остров е под нивна целосна контрола

t

Змискиот остров во Црното Море останува под контрола на флотата и воздухопловните сили на Русија, изјави за Спутник пратеникот на Државната дума на Русија од Крим, Алексеј Черњак.

„Нашите борци од силите за специјални операции на вооружените сили на Русија го ослободија Змискиот остров од украинските екстремисти, одбија неколку напади, обиди за симнување на украински војници, соборија значителен број авиони и беспилотни летала. „Понатамошниот остров останува под контрола на нашите ракети, флота и воздушни и вселенски сили“, рече Черњак.

Според него, откако западните земји и предале топовска и ракетна артилерија на Украина, била спроведена успешна операција на повлекување од островот со цел да се спасат животите на армијата.

„Тактиките за време на борбените операции можат да бидат различни. „За време на воената операција, Русија, пред сè, размислува да ги спаси животите на својата армија“, рече пратеникот од руската Дума.

Освен тоа, како што додава, сега никој во светот нема да може да ја обвини Русија дека вештачки предизвикува глад со блокирање на излезот на бродовите од украинските пристаништа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски јавно ѝ се заблагодари на Македонија…

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски преку објава на…

Со дронови гранатиран родниот град на Володимир…

Нападот на јужниот украински град во кој…

Русија ќе се развива и нема да…

Расизмот на Запад никаде не исчезна, затоа…

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…