Објавено на:

Зеленски: Мислам дека петтиот пакет санкции на ЕУ за Русија не е доволен

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им порача на лидерите на Европската унија дека последниот пакет санкции против Русија сè уште не е доволен.

-Би сакал да му се заблагодарам на целиот свет, на ЕУ, лично на Урсула фон дер Лајен, за петтиот пакет санкции, но мислам дека тоа не е доволно, рече тој во Киев на средбата со шефицата на Европската комисија и првиот европски дипломат, Жозеп Борел.


„Зошто“, праша тој. „Затоа што Русија ни одзеде многу, територија, луѓе… Додека Украина може да врати територија, таа не може да ги врати луѓето во живот“, додаде Зеленски.

-Ве молиме продолжете да ни помагате со санкциите, додаде украинскиот претседател.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Блокирана одлуката за шести пакет санкции на…

Еврокомесарот за економија Паоло Џентилони денеска во интервју за…

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки…

Компаниите ширум Европа продолжуваат да отвораат сметки…

САД со учество на Зеленски договорија да…

САД најавија нови санкции против Русија за…

Сијарто: Последиците од планираниот пакет санкции на…

Шефот на унгарската дипломатија, Пјтер Сијарто, денеска…

Лидерите на Г7 ќе договараат санкции против…

Лидерите на Г7 ќе разговараат за потенцијалните…