Објавено на:

Зеленски: Нападот на Украина е првиот чекор на Русија

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја повика Европската унија да ги заостри санкциите кон Русија и предупреди дека руските сили би можеле да нападнат други земји по инвазијата на неговата земја, пренесува Ројтерс.

– Како и во минатото, руската инвазија на Украина е првиот чекор што треба да го отвори патот на руското раководство кон другите земји и освојувањето на другите народи – рече Зеленски.

Обраќајќи се во двата дома на чешкиот парламент преку видео врска, тој ги повтори повиците на ЕУ да и дозволи на Украина на патот кон членство во ЕУ со тоа што ќе и даде статус на кандидат, наведува британската агенција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

(Фото) Уапсена Украинка: За пари помагала воено…

Вработена во градскиот совет во Лавов е…