Објавено на:

Зеленски: На Русија ќе и одговориме со иста мера

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Киев нема да биде задоволен со примирје на бојното поле и дека неговата цел е да ја врати контролата врз териториите окупирани од Москва.

Добивај вести на вибер
„Веќе изгубивме премногу луѓе за едноставно да ја отстапиме нашата територија“, рече Зеленски преку видео врска на настан организиран од ФТ.

Тој додаде дека примирјето не е опција за Киев.

„Мораме да постигнеме целосна деокупација на целата наша територија“, рече Зеленски.

Киев претходно објави дека руските сили сега контролираат околу 20 отсто од украинската територија.

„Никого нема да понижиме, ќе одговориме со иста мерка“, рече Зеленски запрашан за изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека не треба да ја „понижуваме“ Русија за да ја држиме отворена вратата за дипломатско решение.

Украина се надева дека западните испораки на оружје со поголем дострел, вклучително и американскиот ХИМАРС и британскиот артилериски ракетен систем М270, би можеле да помогнат во потиснувањето на руските сили.

Зеленски, исто така, рече дека е многу среќен што британскиот премиер Борис Џонсон, еден од најсилните сојузници на Украина, го преживеа гласањето за доверба на пратениците од неговата Конзервативна партија во понеделникот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Избегнете ги: На овие скопски улици и…

ЦУКС известува дека во овие утрински часови…

Босна ја стигна Македонија, и таа ќе…

Европскиот комесар за соседска политика и преговори…

Рекордно висок бројот на смртни случаи од…

Бројот на смртни случаи од огнено оружје…

Германскиот претседател ќе се сретне со екипата…

Германскиот претседател Франк – Валтер Штајнмајер во…

Внимателно возете, слаб снег провејува на Стража,…

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено,…