Објавено на:

Зеленски: Неуништлив народ на неуништлива земја, слава на нашите војници и нашиот народ!

t

Неуништлив народ на неуништлива земја!

Денес го одржавме првиот Меѓународен самит за безбедност на храна, одржанн во Киев со нашите партнери. Одржан токму во деновиве кога оддаваме чест на споменот на жртвите од Холодомор 1932-1933 год, напиша украинскиот претседатек Володимир Зеленски на Фејсбук.

Украинците поминаа низ геноцид. И денес правиме се што е можно и невозможно за да ја запреме новата геноцидна политика на Русија. Нов, но толку сличен на оној што уби милиони луѓе во дваесеттиот век. И ние не се враќаме само од агресијата. Чекор по чекор создаваме систем кој ќе ја запре агресијата, ќе ги демонтира нејзините последици и ќе гарантира долгорочна безбедност – безбедноста на Украина, Европа и светот.

Безбедноста на храната е еден од клучните елементи на глобалната стабилност. Ова е најочигледна лидерската улога на Украина. Благодарение на нашата иницијатива за извоз на житарици од три пристаништа на Црното Море, испорачавме околу 12 милиони тони храна 40 земји во светот. Од оваа количина, повеќе од 2,5 милиони тони – земји во кои не само недостаток на храна, туку и насилна криза, рече Зеленски.

Како дел од Програмата за храна на ОН, им помогнавме на земјите каде луѓето буквално гладуваат или се на работ на глад. Ова е особено Етиопија, Јемен. Им помогнавме и на Сомалија и Авганистан. А ова е само почеток.

Денес официјално го најавивме започнувањето на нашата нова хуманитарна иницијатива. Зрно од Украина. А ние имаме договор веќе со многу партнери за заедничката работа на „Зрно од Украина“.

ЕУ, САД, Франција, Британија, Германија, Јапонија, Катар, Канада, Норвешка, Холандија, Финска, Белгија, Литванија, Чешка, Италија, Австрија, Шпанија, Шведска Нашиот самит за безбедност на храна е поддржан од над 20 држави. Вкупната сума што ја акумулиравме за жито од Украина е веќе околу 150 милиони долари. Работа во тек. Готвење до 60 бродови.

Сите ние заедно не испраќаме само украински земјоделски производи во земјите кои најмногу страдаат од кризата со храна. Потврдуваме дека гладот никогаш повеќе не треба да се користи како оружје. Ако не беше украинската храна, ако не беше нашето заедничко лидерство со партнерите, немаше да се одржи социјалната стабилност во регионите како Северна Африка или Блискиот Исток. Токму тоа го сакаше Русија. Имаме – и можеме! – ова не е дозволено, рече Зеленски.

Тој посочи дека остварил средба со белгискиот премиер.

– Денеска остварив средба со премиерот на Белгија. Разговаравме за нашите заеднички постапки. И не само заради обезбедувањето на храната. Потпишана декларација за поддршката на Белгија за полноправно членство на Украина и во Европската Унија и во НАТО. Ова е важен сигнал. Се разговараше за понатамошна политичка и одбранбена интеракција, санкциите против Русија…

Денеска во Киев се одржа состанок на Лублинскиот триаголник на ниво на премиери – Украина, Полска и Литванија. Потпишана заедничка изјава за понатамошна поддршка на Украина и меѓународното право поредок. Значи денес е многу значаен дипломатски ден. Денот кој ја зајакна и Украина и нашите партнери.

Овој ден нашите енергетски работници продолжија со обнова на системот. И имаме повеќе можности за генерирање и снабдување со електрична енергија. Но, за жал, тоа не е доволно за да се направи снабдувањето целосно стабилно.

Од утрово двојно повеќе претплатници од синоќа беа исклучени од електричната енергија. Сепак, ограничувањата за над 100 илјади сè уште важат во 14 региони и во Киев претплатници во секој од регионите.

Ако се зголеми потрошувачката навечер, може да се зголеми бројот на затемнувања. Ова уште еднаш покажува колку е важно да се зачува енергијата и да се троши рационално, вели Зеленски кој информираше за новите руски напади.

– Попладнево непријателот започна ракетен удар низ регионот Днепропетровск – врз приватниот сектор, врз обичните куќи. Има неколку ранети.

Русија и овој ден – ден на сеќавање – се претвора во ден на теророт. За сето ова ќе одговараат окупаторите. И ние ќе ги истераме од нашата земја.

И уште нешто.

Денес успеавме да ослободиме уште 12 Украинци од руското заробеништво. Тројца од нив се цивили, двајца се офицери, а седуммина се наредници. Само во оваа недела, вративме 98 наши луѓе од заробеништво во Украина. Ќе ги вратиме и сите други.

Им благодарам на сите што ни помагаат!

Благодариме на секој лидер кој работи со нас за европската и глобалната безбедност!

Слава на нашите војници и нашиот нераспадлив народ!

Вечнаја памјат на сите што го дадоа животот за Украина!

Слава на Украина!

И, ве молам, денес чест на споменот на Украинците и Украинките, децата и возрасните чии животи беа одземени од Холодоморскиот геноцид, напиша Зеленски на Фејсбук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина и Русија разменија речиси 200 воени…

Украина и Русија разменија речиси 200 воени…

Унгарија: Резолуцијата на ЕП за испорака на…

Резолуцијата на Европскиот парламент за испорака на…

Ова важи за Зеленски – ЕУ со…

Работата на политичарите често вклучува позирање пред…

Германија можеби ќе ѝ прати на Украина…

Германската влада одобри испорака на 88 тенкови…

Фон дер Лајен од Украина: Русија ќе…

Високи функционери од Брисел денеска првпат во…