Објавено на:

Зеленски: Не сме во состојба целосно да го обновиме националниот енергетски систем

t

Украина не е во состојба целосно да го обнови националниот енергетски систем, кој беше оштетен од руските ракетни напади, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, повикувајќи ги своите граѓани да се справат со ситуацијата.

„Украинците не треба да заборават дека сега е невозможно да се обнови 100 отсто од енергетскиот систем како што беше порано“, рече украинскиот лидер во видео обраќањето во средата вечерта.

„Ни треба време. Затоа, распоредите за исклучување остануваат во повеќето градови и региони“, додаде тој.

Руската војска почна да ги гаѓа клучните елементи на електричната мрежа на Украина во октомври, неколку дена по бомбардирањето на мостот на Крим.

Украинската влада ги повика граѓаните да ја намалат потрошувачката на електрична енергија и воведе постојани ограничувања на електричната енергија за да го одржи енергетскиот систем функционален. Украинскиот премиер Денис Шмигаљ изјави во средината на ноември дека приближно половина од националната мрежа е оневозможена од руските напади.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина се закани: Нема да учествува на…

Украина се закани со бојкот на Летните…

Протераниот украински политичар Медведчук: Денес не постои…

Украинскиот политичар Виктор Медведчук ја нагласи важноста…

Не се доволни тенковите: Зеленски сега бара…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги поздрави одлуките…

Русија: Доказ дека Западот планирал војна со…

По денешната одлука на Германија да испрати…

Благодарност од Киев: Германските тенкови се голема…

Шефот на администрацијата на украинскиот претседател, Андриј…