Објавено на:

Зеленски објави: Добил покана да присуствува на самитот на Г-20 иако Украина не членка

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека индонезискиот претседател Јока Видода го поканил на Самитот на Г-20, што се одржува кон крајот на годината во Индонезија.

Украина не е членка на Г-20, но лидерите на Групата ќе ја поканат Украина да присуствува на собирот.

Г-20 претходно ја осуди руската инвазија врз Украина. Неколку земји-членки на Г-20 повикаа на исклучување на Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин од Самитот на Бали во ноември, но Индонезија, која претседава со Г-20 наведе дека е прерано да се одлучи.

Индонезискиот министер за финансии Шри Мулјани Идравати призна дека Г-20 се соочува со невидени предизвици, но повика на соработка за надминување на пречките кои го забавуваат глобалниот раст.

Минатата недела на состанокот на министрите за финансии на Г-20 во Вашингтон, претставниците на САД, на Велика Британија и на Канада ја напуштија салата кога зборуваа руските претставници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…