Зеленски: Ова навистина ќе биде најтешката зима

t

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, објави дека неговата земја го прекинува целиот извоз на јаглен и гас во пресрет на, како што нагласи, „најтешката зима во сите години од стекнувањето независност“, пренесува ТАС С.

,,Поради војната, навистина ќе биде најтешката зима во сите години на независноста. Во овој период нема да ги продаваме нашиот гас и јаглен во странство. Целото домашно производство ќе биде насочено кон задоволување на домашната побарувачка” , порача Зеленски во соопштението на неговиот канал на Телеграм.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…