Објавено на:

Зеленски одлучен: Нема да го дадеме Донбас, ќе се бориме до крај!

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина се бори во регионот на Донбас и дека нема намера да се предаде.

Во интервјуто емитувано од Си-Ен-Ен, Зеленски ја отфрли идејата да и’ се дозволи на Москва да го преземе Донбас и дел од источна Украина за да го запре конфликтот.

„Украина и нејзиниот народ се јасни. Ние немаме право на туѓи територии, но нема да се откажеме од нашите“, рече Зеленски.

Кога Владимир Путин зборува за преземање на Донбас, тој всушност мисли на двата големи источни региони, Луганск и Доњецк, кои се протегаат од Мариупол на југ сè до северната граница. Овие два региони го претставуваат Донбас, област каде што се произведувал јаглен и челик за време на Руската империја и СССР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до Трамп: Кажи го твојот мировен…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побарат од екс…

Бербок: Германија се противи на украинскиот предлог…

Аналина Бербок изјави дека Берлин не го…

Што се случува со Зеленски, дали почна…

Зеленски само што пристигна во Вашингтон каде…

Зеленски ги критикуваше Обединетите Нации и си…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска зборуваше во…

Зеленски и Лавров во иста просторијa

Се очекува денес на маргините на Генералното…