Објавено на:

Зеленски одлучи: Одиме на референдум -народот нека одлучи кои барања од Русија се прифатливи

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека сите компромиси со Русија ќе треба да бидат ставени на референдум во Украина.

Коментарот Зеленски го даде за време на интервју за украинскиот радиодифузер Суспилне и тоа може да сигнализира дека лидерите во земјата ги разгледуваат практичните можности за каков било вид мировно решение.

Меѓутоа, важно е да се забележи дека има широко распространет скептицизам меѓу Западот околу тоа дали Русија добронамерно се вклучува во мировните преговори поради тврдењата дека тие ги користат преговорите како диверзија додека продолжуваат да ја напаѓаат Украина. (МИА)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Почнува ли “светската” војна? Лукашенко ја обвинува…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…